13. turnaj ŠŠ STAMAT

14.05.2017 19:45

V sobotu 13.05.2017 se v Benešově hrál 13. turnaj Šachové školy STAMAT, která se zabývá především pořádáním soutěží pro začátečníky. Jako unikát si nemohu dovolit neuvést, že v startovní listině se objevil i 9letý (!) Jáchym Němec z Říčan, který momentálně "vlastní" rapidový rating 2073, jenž je dokonce vyšší než můj (Tím chci říci jedině to, že mladí hráči jsou nyní o mnoho lepší, než moje generace v jejich věku.) Nebudu zde však rozebírat podrobnosti výpočtu ratingu, protože čtenáře bude určitě zajímat více to, jak soutěž proběhla.

Turnaj se podle zvyku organizátorů hrál švýcarským systémem na 9 kol tempem 2 x 15 minut na partii. Ve startovní listině jsme mezi 70 dětmi (turnaj byl určen pro hráče narozené v roce 2002 a mladší) mohli najít i 10 našich členů - 7 bylo "mých", 3 "z dílny" kolegy Brhlíka. Jako již tradičně losoval (tj. počítačový program ovládal) Petr Havelka. Z tohoto důvodu vše probíhalo bez nejmenšího zdržení a harmonogram byl do puntíku dodržen. Podle osobního ratingu obdrželi hráči startovní čísla. Po jejich zveřejnění bylo jasné, že naši mezi favority patřit nebudou. Přesto jsem však některým věřil, že by mohli skončit výše, než podle startovního pořadí. Jak to dopadlo, se dozvíte po krátké reklamní pauze ...

Nebudu hodnotit hráče podle kol, protože "dohlížet" na 10 partií současně není kupodivu ani v mých silách. Uvedu tedy jen celkový výsledek s krátkým oceněním výkonu za celý turnaj. Navíc se omezím jen na své svěřence, jelikož hru zbývající trojice jsem nesledoval (při uvedení výsledku uvedu za jménem hráče zkratku trenéra).

Co tedy říci ke hře "mých" dětí? Bohužel se musím opakovat a citovat hodnocení, které bylo použito v článku o výsledku turnaje v Havlíčkově Brodu (viz jeden z předchozích článků): Bída a utrpení - děti nedodržovaly 5 kroků, které máme po každém tahu soupeře provést, hrály zbrkle, nechávaly se soupeři strhnout k nesmyslnému "blicání" atd. atp. Celkově tedy nemohu naše vystoupení na turnaji hodnotit v žádném případě kladně, ale stejně jako ve výše citovaném případě výsledky rozhodně nelze nazvat propadákem - minimální zisk byl totiž 3 body, což je potěšující.

Ale dosti beletrie a přejděme k strohému hodnocení jednotlivců:

6 bodů uhrál a na celkově 15. místě se umístil Ondra Štěpánek (JK, nasazen jako č. 19, při osobním ratingu 1100 hrál výkonem 1192). Toto umístění je při jeho přístupu ke hře v zahájení (a vůbec celkově k tréninku) velkým zázrakem. Nedodržování 10 přikázání bohyně Caissy se patrně stalo jediným pravidlem, kterého je ochoten se držet. Když jsem jej po prohře v jedné partii kritizoval za to, že bílým g-pěšcem dokráčel na políčko g5 a hrál bez rošády, čehož jeho soupeř využil k rychlé mobilizaci figur a útoku na krále, jenž zákonitě skončil brzkým matem, mi chtěl patrně v dalším kole dokázat, že se mylím, a udělal totéž - výsledek partie však byl samozřejmě stejný. Přesto však jeho obrovský přírodní kombinační talent stačil na to, aby z poloprohraných postavení, v nichž přecházel do střední hry, dokázal doslova vyčarovat 6 výher. Kdyby se aspoň 15 minut denně věnoval šachu (a dělal domácí úkoly), mohl by dosáhnout na sázavské poměry nadprůměrných výsledků. Snad ho tato výtka "nakopne" a před blížícím se Krajským přeborem, na nějž se probojoval, se přece jen na šachy doma aspoň občas podívá.

34. místo obsadil se 4,5 body Adam Zachař (AB, nasazen jako č. 18).

Na 38. místě skončila Vendulka Mrázová (JK). Jako nenasazená, tj s ratingem 1000, hrála výkonem 1029. Přesto, že stále trpí "dětskými" nemocemi (nedoržuje 5 kroků, které máme po tahu soupeře udělat - ostatně jako všichni ostatní), u ní došlo k podobnému "zázraku", jako u Ondry. Nejsem si tím sice stoprocentně jist, ale domnívám se, že toto byl její první turnaj, v němž dosáhla na 50% možných bodů. I tak ale je stále co zlepšovat - hlavně v oblasti koncentrace. Nepochybně by prospělo provádět společně s rodiči (a sestrou) aspoň některá cvičení, která jsem jí "předepsal". Výsledek by se podle mne dostavil zanedlouho - a to nejen v šachách!

42. skončil Ondra Provazník (AB), který také uhrál 4,5 bodu (nenasazený, výkon 1023).

Zklamáním pro mne byl výsledek, jehož docílil Ari Bravenec. Uhrál 3,5 bodu a jako 25. nasazený obsadil celkově 52. místo. Když jsem hodnotil průběh jedné z partií, nedokázal jsem dokonce udržet na uzdě své emoce, a "ocenil" jsem jeho výkon nepříliš zdrženlivým pejorativním označením. To mne samozřejmě jako trenéra moc mrzí. Snad se nám proto podaří zjistit příčinu Ariho nebývalého výpadku (nevzít si jednotahově nastavenou dámu či v jiné partii "nepřišpendlit" dámu střelcem ke králi, případně nepostavit si dámu z volného pěšce je opravdu mimo mé chápání) a ve spolupráci s rodiči ji odstranit.

3,5 bodu na své konto nashromáždila i Verča Žoudlíková (JK). Ani ona nebyla nasazena a skončila na celkovém 54. místě. U ní, stejně jako u všech dalších našich zástupců, se projevovaly stejné, již jednou výše zmíněné chyby. Není proto zapotřebí je více rozvádět a dále uvedu u ostatních našich dětí již jen jejich umístění s počtem získaných bodů (s jednou výjimkou - viz níže).

Na 58. místě skončil Kuba Bernáth (JK). Uhrál jen 3 body, což je na něj opravdu málo. Vzhledem k tomu, že byl s ratingem 1100 nasazen jako č. 15, jsem od něj očekával bodů aspoň 5. Snad šlo jen o ojedinělý výpadek (kdoví - třeba měl špatné sny ... ).

60. místo obsadila Štěpánka Mrázová (JK). Jako nenasazená uhrála také 3 body a domnívám se, že 33% je prozatím její nejlepší výsledek (nedám za to ruku do ohně, ale v archívu se mi moc hrabat nechce).

Další nenasazený Jirka Matoušek (JK) skončil se stejným počtem bodů na 62. místě. Sám jistě ví, kde dělal chyby, a určitě se jich napříště vystříhá (aspoň doufám).

Se 2,5 body 65. příčku obsadil nenasazený Ondra Kříž (AB).

Jiří Kotzot

bída a utrpení - nedodržovali 5 kroků, které máme po každém tahu soupeře provést, hráli zbrkle, nechávali se soupeři strhnout k nesmyslnému "blicání" atd. atp.

Více zde: https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/pribinacek-2017/
bída a utrpení - nedodržovali 5 kroků, které máme po každém tahu soupeře provést, hráli zbrkle, nechávali se soupeři strhnout k nesmyslnému "blicání" atd. atp.

Více zde: https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/pribinacek-2017/