7. kolo RŽL SE Čerčany

24.02.2020 22:00

Regionální žákovská liga se pomalu blíží do finiše - 22.02.2020 se v Čerčanech hrálo již 7. kolo (z 9). Naše účast byla tentokrát doslova mizerná, neboť zafungoval fenomén masopust, lenost po návratu z lyžáku, rodinné oslavy a doznívající chřipka. Na turnaj tak se mnou vyrazilo jen 6 dětí: 3 "skalní" šachisté a 3 začátečníci (snad jim nadšení vydrží i do dalších let).

V Áčku jsme tentokrát neměli nikoho, takže zbyly ostatní 2 skupiny: V Béčku se (mezi 34 hráči) nejlépe umístil až 30. nasazený Dan Ofner. Protože tentokrát k sobě neměl nikoho, s nímž by se mohl věnovat "blbinám", soustředil se na hru a dosáhl svého doposud nejlepšího výsledku: se ziskem 4 bodů ze 7 obsadil 11. místo (rating 1040, výkon 1212)!

Ve zlepšujícím se trendu se představil i Kuba Bernáth, když opět přidal ke svému dosavadnímu nejlepšímu výsledku půl bodu a s 3,5 body obsadil 17. příčku, což znamená, že i na ratingu si pár bodíků připíše.

Naopak jinak než zklamáním nelze nazvat výsledek Honzíka Krejcárka. Po minulém excelentním výkonu v Céčku se vrátil do Béčka, kam podle mne trvale patří, ale po mizerné a absolutně nesoustředěné hře nabral jen 1 bod, který stačil pouze na 33. místo, což bude téměř zcela jistě znamenat opětovný pád do Céčka. Tak snad se do příštího turnaje vzpamatuje a začne doma znovu (aspoň trochu) trénovat - nechat se 2x nachytat ve variantě s "dětským matem" je roztěkanost jako důsledek velmi dlouhé tréninkové a herní pauzy a, samozřejmě, nedodržování "mých" pěti kroků přemýšlení při výběru tahu.

V Céčku se naopak mezi 33 startujícími výborně předvedla Štěpánka Mrázová. Tréninků a turnajů se zúčastňuje sice jen sporadicky vzhledem k jiným zájmům, ale tentokrát se vytáhla a (kýžené) splnění normy pro zisk IV. výkonnostní třídy jí uniklo jen o půlku bodu - i tak však jde o její doposud nejlepší výsledek, protože se ziskem 4 bodů obsadila celkově 11. místo, což znamenalo i její premiérovou medaili mezi děvčaty, a to rovnou stříbrnou!

V této skupině hráli i úplní nováčci, kteří mají za úkol si v této sezóně pouze zvykat na turnajové prostředí, naučit se hrát s hodinami a hlavně nedělat nemožné tahy. Proto je výbornou zprávou, že i když obsadili poslední 2 místa, ani jeden z nich nezůstal "sedět" na startu s nulou: Terezka Pavlíková skončila na 32. místě se ziskem 1 bodu a Tonda Punčochář hned za ní, když uhrál čestnou půlku.

Průběžné pořadí našich po 7 turnajích (v závorce za označením kategorie je celkový počet hráčů):

HD16 (40): 18. Prix, 19. Ofner, 25. Provazník

HD14 (48): 8. Matoušek, 11. Žoudlíková V. (2. mezi děvčaty), 17. Novák J., 22. Prixová (6. mezi děvčaty)

HD12 (50): 2. Pešta, 10. Štědrová (1. mezi děvčaty), 16. Bernáth, 26. Fugner, 36. Mrázová Š. (5. mezi děvčaty), 34. Havelka, 50. Novák M.

HD10 (41): 3. Krejcárek, 14. Žoudlíková R. (5. mezi děvčaty), 27. Pavlíková (10. mezi děvčaty), 29. Mádlík, 40. Punčochář